04-sam960x200.jpg

Konwersja z 2D na 3D

LG Electronics kontynuuje strategię partnerstwa technologicznego przy kluczowych produkcjach 3D i po raz kolejny wspiera polską premierę w trójwymiarze. Już 12 lutego 2013 roku na ekranach polskich i zagranicznych kin zagości „Tajemnica Westerplatte” w cyfrowej wersji 3D. To już trzecia polska premiera kinowa w trójwymiarze wspierana przez markę LG.

Konsekwentna strategia LG wynika między innymi z rosnącego trendu wskazującego coraz większą popularność filmów i rozrywki w trójwymiarze. Obecnie polska kinematografia realizuje coraz więcej produkcji w technologii 3D. Pierwszym polskim i europejskim tytułem nakręconym z wykorzystaniem zaawansowanych, trójwymiarowych technik rejestracji wizji, był film „1920 Bitwa Warszawska” współtworzony przez Sławomira Idziaka, jednego z najbardziej utalentowanych i doświadczonych autorów zdjęć na świecie (nominacja do Oscara za „Helikopter w ogniu” oraz wiele innych). Z czasem kolejni producenci przekonali się, że warto wspierać odważnych twórców, którzy podążają z duchem nowych technologii, a ich realizacje 3D nie odbiegają od światowych standardów.

Film „Tajemnica Westerplatte” został poddany procesowi konwersji z formatu 2D na 3D. Zastosowany efekt trójwymiarowości pozwala widzom poczuć się jak na polu walki z żołnierzami Westerplatte.


Tomasz Aleksandrzak, dyrektor marketingu polskiego oddziału LG Electronics, tak skomentował patronat nad nową produkcją:

Wsparcie filmu „Tajemnica Westerpaltte” stanowi kontynuację naszych założeń, przyjętych jeszcze przed produkcją filmu Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”. Jako lider w obszarze technologii 3D, firma pragnie by widzowie mogli cieszyć się najwyższą jakością obrazu w trójwymiarze. Zaangażowanie w projekty związane z polską kinematografii to obecnie jedna z większych inicjatyw LG wspierających przemysł filmowy i technologię 3D. Mocno wierzymy, że odważni twórcy, którym bliskie są najnowsze osiągnięcia technologii, pokażą drogę, jaką powinna podążać branża filmowa w najbliższych dekadach.
Dzięki innowacjom technologicznym telewizory LG Cinema 3D osiągają jakość trójwymiarowego obrazu znaną do tej pory jedynie z sal projekcyjnych. Telewizory te wyposażone zostały w udoskonalony moduł konwersji, która zapewnia wysokiej jakości obraz 3D niezależnie od oryginalnej rozdzielczości źródła. Zastosowana technologia pozwala na zmianę obrazu 2D na 3D w taki sposób, że widz ma wrażenie, jakby oglądał film tworzony w natywnym 3D.

Wysoka jakość konwersji została uzyskana dzięki użyciu ulepszonego algorytmu analizy głębi obrazu w 6 trybach: nakładanie obrazu, analiza cieni, perspektywa powietrzna, perspektywa linearna, różnice w ruchu oraz względny wymiar. Konwersja LG bazuje także na technologii optymalizowania obrazu trójwymiarowego poprzez kontrolowanie efektów trójwymiarowych. Maksymalizację efektu trójwymiarowego osiągnięto także poprzez zbliżenie obiektów do widza, dzięki czemu ma on wrażenie, jakby wychodziły z ekranu.